Řez:
Paulownii můžeme silně prořezávat a tím přinutit strom růst podle našich představ. Za jistých okolností můžeme strom přinutit rozvíjet pupeny kdekoliv.
Strom tvoří pupeny během celého vegetačního období. Po prvním roce se ( většinou) provádí celkový řez (zvýší se tím kořenový základ a ochrana před omrznutím, řez sestupný na jih ).
Díky ,,pařezové,, kořenové,,výmladosti vyraší jeden i více pupenů. Pro efektivní růst je třeba ponechat pouze jeden výhon a to ten nejsilnější a nebo ten s nejlepším růstem, ostatní je třeba odstranit.
Odstranění provádíme přímo u kmene stromu (to platí při každém obmytí) .Pařez je ,,slabé dřevo,, - otevřený vstup pro případné hniloby a jiné.
Každý řez je stromy vnímán vždy jako poranění. Platí to samozřejmě i v případě výchovných řezů mladých stromů, u nichž dochází k velmi malým řezným ranám ve srovnání s udržovacími řezy vzrostlých stromů. Řez je násilný a nevratný zásah do života stromu i celé jeho biocenózy.
Používájí se různé prořezávací metody a každý řez snižuje růst,přírůstek ( na nějaký čas ) dřevního vlákna. Řez provádíme ve vyváženém úhlu od kmenu stromu . Nezařezáváme ke kmenu.
Pokud chceme prořezávat,musíme vědět kdy a znát jeden z cílů: - růst výšky
- péče o koruny vzrostlých stromů,udržovací řezy
- zlepšení kvality dřeva kmene stromů
- podpora tvorby květů, ( plodů )
- průměr růstu
- tvarování stromů
- zajištění provozní bezpečnost
Minimální udžovací řez- palivové dřevo,odstraňování suchých nebo nevhodných větví,případně mrazem poškozených.
Odvětvování - je prořezávací metoda používaná ke kontrole růstu a tvaru . Nejlepší je odstranění nežádoucích výhonků během vegetace
Kontrola růstu a tvaru - je odstranění veškerých nežádoucích rozvíjejících se zárodků , než se stanou dřevnaté a to až do výšky 7 metrů ( odstraňuje se jednoduše ručně za pomocí teleskopického řezáku ). Je to nejjednodušší a nejekonomičtější způsob, jak kontrolovat růst na začátku vegetačního období.
Vývoj výšky - pro výšku růstu,je nutné silně ořezat a odstranit nežádoucí pupeny a donutit tak mízu téci ke konečkům výhonků, míza je líná, nechce cestovat nahoru víc , než je nutné,je třeba jí trochu pomoci.
Vývoje kmene - výroba řeziva atd. Pro nejvyší kvalitu dřeva potřebujete vyváženou, jednotnou korunu na všech stranách ,aby bylo vyrobeno stejné množství dřevního vlákna a rozloženo na všech stranách kmene ( jinak bude dřeň mimo střed), především na severní straně.
Také je možné udržovat správnou tuhost kmenu.Odpovídající průměr kmene podpoří váhu koruny.
Pokud tak neučiníte ,strom bude na vrcholu těžký a bude mít špatný tvar ( bude se křivit ).
Je-li průměr růstu příliš rychlý , může být nutné snížit rozvětvení koruny.
Je-li průměr růstu příliš pomalý , může být nutné provést částečnou sklizeň a uvolnit místo pro silnější stromy
( nedostatečný spon šachovnicové,křížové a nebo jiné odmytí ).
Redukční řezy koruny - používají se pro snížení hustoty koruny, prosvětlení a redukci obvodu koruny. Součástí těchto řezů je i odstranění problematických větví.Dobře provedené řezy tak plní i funkci ozdravnou.
Typy redukčních řezů : - prosvětlovací
- symetrizační
- vlastní
- stabilizační
- sesazovací
Některé druhy Paulownií nemají skutečného terminálního vůdce. Pokud nějakého mají , je ztracen na konci vegetačního období . Následující období , je dobré vyvinout dalšho terminálního vůdce.
Další metodou může být rozvoj pouze dvou vrcholových pupenů.Jeden primární a sekundární (základní ) pupen.
Po nějakém čase upřednostníme dominantní terminál a sekudární se může odříznout od kmene (existují primární, sekundární a terciální pupeny) .
Druhy obmytí - Metoda kmenových výřezů
Metoda svazková,sběrací
Metoda štěpkování