Paulownia:

Každý druh Paulownie se něčím odlišuje.

Paulownia Tomentosa-Plstnatá je nejrozšířenějším druhem Paulownie. Pěstuje se kvůli krásným květům jako okrasný strom, ale i na štěpku a dřevo.

Paulownia Elongata -  je výjimečná svojí růstovou schopností.Jedná so o jeden z nejrychleji rostoucích stromů v rodu Paulownia - za jeden rok dokáže vyrůst až do výšky 5 metrů a vyprodukovat tím velké množství dřeva.

Paulownia Shan-tong -  (je nová generace umělého křížení Fortunei a Tomentosa,11 letý výzkum) hodí se jak na biomasu - štěpku, přířez, tak na truhlářské řezivo ( zajímavá odrůda pro naše podmínky ). Je rezistentní a silně odolná vůči suchu a chladu.

Paulownia Shan-dong - použití na štěpku, přířez, truhlářské řezivo.

Paulownia 9501 (superhybrid) - mimořádná produkce dřeva v chladném klimatickém pásmu,oválná koruna,silné boční větve.

Paulownia 9502 (superhybrid) - mimořádná produkce dřeva v chladném klimatickém pásmu,dlouhá oválná koruna,úzké boční větve.

Paulownia 9503(superhybrid)- mimořádná produkce dřeva v chladném klimatickém pásmu,dlouhá koruna,úzké boční větve,mimořádná mrazuvzdornost.

Nové  odrůdy Paulownia : 9501, 9502 a 9503,poskytují  nejlepší hybridní heterózu,jsou produktem výzkumného ústavu Akademie věd lesnictví Henan zemědělské univerzity v Číně.
Jejich hlavním rysem je ultra-rychlý růst, odolnost vůči chorobám,chladu,suchu  a mají výbornou schopnost vytvářet vysoce kvalitní dřevo.

Studie ukazují že tyto druhy rostou rychleji nežli elongata a to za stejných podmínek

Paulownia Catalpa Folia je ve své domovině používána na výrobu strunných hudebních nástrojů. Dá se použít na štěpku i kulatinu.

Paulownia Biomass - se pěstuje především pro energetické účely jako zdroj biomasy.

Paulownia Kirl - použití na štěpku, přířez, truhlářské řezivo.

Paulownia Kawakamii - Safírový dračí strom - je kriticky ohrožený druh, kterému hrozí ztráta přirozeného stanoviště.Použivá se jako okrasný strom .

Paulownia fortunei - se pěstuje  na dřevo v teplejších oblastech.


https://www.paulownia-moravia.cz/PaulowniaPaulownia Tomentosa