Rozmnožování:
Množení semeny - u tohoto druhu rozmnožování se ztrácí určité procento z kvality stromu,ze kterého semena pocházejí.
Semena neudržují vlastnosti mateřské rostliny,pokud nejsou silně prokřížené.
Pěstování ze semen není doporučeno,pokud chcete získat jednotnost v příští generaci.
Když semena začínají klíčit,můžeme pozorovat, že přibližně 60% má normální růst, 20% má nižší růst a 20% má vyšší než průměrný růst.
Tato poslední skupina je zajímavá.
Sehnat kvalitní rozmnožovací materiál je problematické.Špatná klíčivost materiálu a co je horší, semena v nemalé míře pochází z nevhodných klimatických podmínek,takže i když je množení uspěšné,sazenice nemusí přežít v našich klimatických podmínkách ( zmrznou ).
Semena ke klíčení potřebují dostatečnou světelnou intenzitu v nenarušené vlhké půdě při teplotě od 22 – 29°C
Semena druhů Paulownii se od sebe odlišují.
Časem semínka postupně tmavnou což může ukazovat na jejich nižší kvalitu a klíčivost. Při správném skladování si semena mohou klíčivost zachovat i několik let.
Vegetativní množení - Při tomto způsobu množení rostlin, zejména dělením a řízkováním, je zajištěna 100% genotypová i fenotypová uniformita. Takovéto rostliny lze bez obav použít do plošných výsadeb, kdy záleží na jednotných vlastnostech, stejné velikosti.
Množení řízky je známé také jako klonování:
Množení výzrálými řízky - při tomto způsobu množení vzniká nová rostlina z oddělené části mateční rostliny.
Řízkování je velmi kvalitní množení a lze tím získat to nejlepší z kvalitní rostliny ( matečnice ). Z té,která roste v našich anebo srovnatelných podmínkách.
Řízky mají horší ujímavost ,je zapotřebí odzkoušet různé možnosti a hlavně řízkovat kvalitní ( dřevitý ) materiál ve správný čas a vhodnou roční dobu ( podobné jako u RRD )
Množení polovyzrálýmí řízky - metoda se používá začátkem léta ( je třeba dopěstovat ve skleníku )
Množení kořenových řízků - je také velmi kvalitní ,ale trochu pracnější a náročnější,výhodou je vysoká ujímavost a kvalita.
Masitými kořeny můžete množit pomocí odříznutých kořenů. Velkou roli přitom hraje ve kterém ročním období řízky provedete.
Jednotlivé druhy Paulownií se však ve svých nárocích liší. Jen málo z nich se dokáže dobře reprodukovat téměř v každé roční době.
In vitro ,, ve skle,, - patří k nejkvalitnějším způsobům množení. Jde o množení v umělých podmínkách ( množení rostlin z nepatrných částic meristemových pletiv ).
Dají se využít takřka všechny části rostliny.Nevýhodou tohoto množení je možný vznik somaklonálních mutací.
Metoda je energeticky a finančně náročná.